Přejít na hlavní obsah
Bosch Česká republika

České Budějovice

Lokalita ve zkratce

Divize

  • Mobility (automotive)

Funkční oblasti

  • Výroba a technologie
  • Výzkum a vývoj: automobilová technika
  • Digitalizace a programování
  • Vzdělávání a ESG

Další informace

Bosch v Českých Budějovicích

Společnost Robert Bosch spol. s r.o. v Českých Budějovicích byla založena 1. května 1992 jako společný podnik společností Robert Bosch GmbH a Motor Jikov a. s. O tři roky později Bosch českobudějovickou společnost plně převzal a postupně zde vybudoval zcela nový závod s nejmodernějším vybavením a kvalitní infrastrukturou, včetně unikátního oddělení výzkumu a vývoje s testovací místností pro dlouhodobé experimenty.

Významnou investicí posledních pěti let byla jednak stavba vývojového a technologického centra otevřeného v září 2019, do které společnost investovala 850 milionů Kč. Více než 800 vývojářů se zaměřuje na aplikovaný vývoj automobilových komponentů pro zákazníky z celého světa. V roce 2022 následovala stavba další nové budovy, kde nyní sídlí špičkové laboratoře kvality, centrum excelence zabývající se digitalizací a také softwaroví vývojáři.

Celkem se na výrobě a vývoji automobilových komponentů v závodě podílí téměř 3 500 zaměstnanců. Hlavní výrobní program tvoří DNOX (zařízení pro snižování emisí oxidů dusíku ve výfukových plynech), moduly čerpadel do nádrží, plynové pedály, rozdělovače paliva, zpětné vedení paliva, sací moduly, víceúčelové pohony a škrticí klapky. Zákazníky jsou téměř všechny významné evropské, některé japonské, asijské a jihoamerické automobilky. Společnost dosáhla v roce 2023 obratu 19,8 miliard Kč.

Bosch České Budějovice je atraktivním zaměstnavatelem. Pravidelně hraje vedoucí roli jako zaměstnavatel, exportér a dodavatel výrobků výjimečné kvality. V roce 2019 i 2022 společnost rovněž obdržela Cenu hejtmana Jihočeského kraje za společenskou odpovědnost.

Informace o realizovaných projektech společnosti Robert Bosch, spol. s r.o. za podpory EU

Bosch v Českých Budějovicích

Společnost realizovala následující projekty za finanční podpory Evropské Unie v rámci Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost.

Projekt CZ.01.1.02/0.0/0.0/15_018/0004541 „Rozvoj kompetenčních center pro podporu průmyslového vývoje inovativních produktů“

Cílem projektu byla realizace technických studií, patentových registrací, stavba a testování prototypů a zvyšování kvalifikace a odborných kompetencí zaměstnanců vývojového centra společnosti Robert Bosch, spol. s r.o. Konkrétně se jednalo o:

  • vytvoření studií nových technických řešení vybraných produktů a zajištění jejich ochrany nahlášením patentů/průmyslových vzorů za účelem udržení konkurenceschopnosti v celosvětovém měřítku;
  • o výrobu a testování prototypových vzorků za účelem ověření funkčnosti, vyrobitelnosti a životnosti konstrukce těchto produktů;
  • zajištění rozvoje kvalifikovaného personálu pro práci s nejmodernějšími stroji, zařízeními a softwarem.

Projekt CZ.01.1.02/0.0/0.0/18_243/0014573 „Rozšíření technologického kompetenčního centra v RBCB v oblasti měřících technologií a 3D tisku“

Cílem projektu bylo rozšíření technologického kompetenčního centra v RBCB a rozvoj inovativních technologií, jako je 3D tisk, či testovací stavy a měřící technologie pro efektivnější dosažení zákaznických požadavků již v prototypových fázích vzniku produktu, a tím vývoj produktů s ohledem na kvalitu, cenu, čas zavedení do sériové výroby a ochranu životního prostředí.

Kapacitu podpořenou v rámci projektu (Testovací stav pro měření vibrací, 3D optické měřící zařízení, 3D Tiskárna – hybrid, Laserový skenovací mikroskop) mohou využít po dohodě i externí subjekty.

Případní zájemci se mohou obracet na kontakt jan.pilecek@cz.bosch.com.

Informace o realizovaných projektech společnosti Robert Bosch, spol. s r.o. za podpory TA ČR

Bosch v Českých Budějovicích

Projekt TH85010001 „Multimodální sémantická komunikace a výpočty s využitím Al“

Cílem projektu je vývoj a ověření systému využívajícího AI pro multimodální komunikaci zohledňující sémantické aspekty jednotlivých modalit a pro zpracování modalit v multi-access edge computing (MEC) serverech na hraně mobilní sítě. Na rozdíl od běžných přístupů k řešení sémantické a tzv. goal-oriented komunikace, zohlednění zpracování informace v MEC serverech přináší nové výzvy spojené s přímou vazbou mezi přenášenou informací a výstupem zpracování informace v MEC serverech. Cílem je vyvinout systém snižující množství informace přenášené bezdrátově přes rádiové rozhraní a zpracovávané v MEC serverech. Tím dojde nejen ke snížení množství využívaných rádiových i výpočetních prostředků, ale i ke snížení spotřeby energie bez negativního dopadu na výstupy zpracování informace v MEC serverech.

Tento projekt je financován v rámci Národního plánu obnovy z evropského Nástroje pro oživení a odolnost.

Tento projekt je spolufinancován se státní podporou Technologické agentury ČR z Programu EPSILON v rámci výzvy ERA-NET cofundu CHIST-ERA.

Bosch v Českých Budějovicích

Projekt TS01020164 „Technologie demineralizace vody pro elektrolytickou výrobu vodı́ku s eliminacı́ odpadnı́ch koncentrátů“

Projekt je spolufinancován se státní podporou Technologické agentury ČR v rámci Programu THÉTA. Cı́lem je vyvinout jednotku pro výrobu demineralizované vody určenou pro elektrolytickou výrobu vodı́ku. Jednotka bude určena pro přerušovaný provoz reflektujı́cı́ produkci obnovitelných zdrojů a potřeb elektrolyzéru vody. Součástı́ jednotky bude stupeň pro eliminaci kapalných koncentrátů, jejichž likvidace dnes často představuje významnou překážku při realizaci technologie elektrolytické produkce vodíku. Zı́skané poznatky umožnı́ navrhnout demineralizačnı́ jednotky velikostně uzpůsobené danému zdroji energie a elektrolyzéru. Dosažení cíle bude prokázáno provozními daty z provozu realizované jednotky.