Ze školy rovnou k nám

Každý rok hledáme talentované absolventy, kteří chtějí odstartovat svou kariéru právě u nás. Náš vstupní program pro mladé inženýry (Graduate Specialist Program - GSP) je vždy postaven s ohledem na jejich cílovou pozici a je rozložen do 18 měsíců, které umožňují důkladné seznámení s firmou, její strukturou a kulturou. Po úvodním roce v JhP, během kterého účastníci projdou různými odděleními, následuje šestiměsíční zahraniční zkušenost, načež přebírají svou cílovou pozici. Program pomáhá rozvíjet odborné i měkké dovednosti a zároveň pokrývá naši střednědobou potřebu specialistů. O své první zkušenosti se s námi podělili Natálie Vaculová (personální oddělení - HRL) a Pavel Sedlák (controlling - CTG).

Co vás během prvních šesti měsíců v programu nejvíce překvapilo nebo zaujalo?
Natálie: Během prvních měsíců v GSP programu mě nejvíce překvapila otevřenost a podpora, kterou jsem od kolegů dostala. Byla jsem příjemně překvapena, jak ochotně sdíleli své zkušenosti a rady, což mi pomohlo rychleji se zorientovat v novém prostředí. Také mě zaujala různorodost projektů, na kterých jsem měla možnost pracovat. Každý z nich mi přinesl nové výzvy a příležitosti k učení, což mě motivovalo a posouvalo dál. Navíc jsem si uvědomila, jak důležitá je týmová spolupráce a jak pozitivně ovlivňuje celkovou atmosféru v práci. Tato zkušenost mi potvrdila, že jsem se rozhodla správně a že personální oblast je pro mě tím pravým směrem.
Pavel: Co mě překvapilo nejvíce bylo, že Bosch funguje spíše jako nezávislá organizace než jako běžná korporace nebo akciová společnost. Bosch se nesoustředí primárně na maximalizaci zisku, ale klade důraz na sociální odpovědnost, stabilitu zaměstnanců, rozvoj a inovace. Všimnul jsem si, že tento přístup není jen vepsán do firemních hodnot, ale je i viditelný v chování zaměstnanců na vedoucí pozici. Když jsem komunikoval s lidmi na vedoucích pozicích, tak se vždy snaží si udržet lidský přístup a zaměstnancům zajistit práci, nebo v případě organizačních změn jim aktivně pomáhají najít nové uplatnění, jak v prostředí Bosch, tak i u jiného zaměstnavatele. S tímto přístupem jsem se setkal nehledě na to, zda se jednalo o český nebo zahraniční závod. Tento přístup mě na firmě Bosch baví a byl pro mě největším překvapením. Jeden z vedoucích oddělení, se kterým jsem mluvil, to popsal slovy, "We try to do it our way, the Bosch way."
Co mě dále moc mile překvapilo, byla přístupnost stravování. Každý závod nebo jeho část má svoji jídelnu, je proto velmi jednoduché si skočit na oběd nebo třeba jen na nanuk a zaplatit snadno a rychle firemní kartou. Mám moc rád jídelny, a tak mě vždy potěší, když můžu v práci zajít na oběd. Také si cením nabídky snídaní. Sám ji nevyužívám, ale kolegové si to pochvalují.
"Možnost projít si různá oddělení mi pomohla pochopit firemní procesy z více úhlů a získat lepší přehled o vzájemných vazbách mezi jednotlivými týmy."
Pavel Sedlák, Graduate Specialist Program - controlling

Jak vám rotace pomohly lépe pochopit fungování firmy?
Natálie: Rotace v rámci GSP programu mi výrazně pomohly lépe pochopit fungování firmy. Měla jsem možnost nahlédnout do různých oddělení na HRL, což mi poskytlo komplexní pohled na to, jak jednotlivé části spolupracují. Tato zkušenost mi také pomohla rozvinout komunikační a týmové dovednosti, protože jsem spolupracovala s různými kolegy. Celkově mi rotace poskytla cenné znalosti, které mi pomohou v mé kariéře. Jsem za tuto příležitost velmi vděčná.
Pavel: Začal jsem na CTG, kde jsem byl půl roku, poté jsem strávil tři měsíce na HRL a poslední tři měsíce teď pracuji na logistice. Možnost projít si různá oddělení mi pomohla pochopit firemní procesy z více úhlů a získat lepší přehled o vzájemných vazbách mezi jednotlivými týmy. Každé oddělení má svou specifickou operativu, úkoly a postupy, což mi umožnilo vidět, jak různé části firmy přispívají k celkovému fungování závodu.
Na CTG shromažďujeme a zpracováváme dokumentaci z ostatních oddělení a následně ji sdílíme dál. Díky rotacím jsem měl příležitost vidět procesy nejen z pohledu CTG, ale i z perspektivy oddělení, která s námi komunikují a data nám přímo předávají. Je pro mě výhodou, že sdílená data pro mě už nejsou jen e-mail, který mi někdo poslal. Teď přesně vím, kdo ho poslal, proč na něm pracoval a co mu předcházelo. Tento vhled mi pomohl lépe porozumět celému řetězci firemních operací a věřím, že mi umožní efektivněji spolupracovat s kolegy z ostatních oddělení.
Jaké dovednosti jste si zatím díky programu nejvíce osvojili?
Natálie: Naučila jsem se efektivně komunikovat a spolupracovat v týmu, což je dle mého názoru zásadní pro úspěch na jakémkoli oddělení. Také jsem rozvinula své analytické myšlení. Kromě toho jsem se naučila lépe organizovat svůj čas a prioritizovat úkoly, což je v dynamickém pracovním prostředí velmi důležité. Tyto dovednosti mi pomáhají v každodenní práci a připravují mě na budoucí výzvy.
Pavel: GSP program je navržen tak, abychom si prošli co nejvíce oblastí, získali praktické zkušenosti a naučili se nové dovednosti. Bosch nás v tomto podporuje prostřednictvím různých školení, která jsou zaměřena především na komunikaci, prezentaci a osobní rozvoj. V tomto ohledu mi pomohla nejen školení, ale samotná práce. Jak člověk prochází více oddělení, postupně se otrká a získá větší jistotu. Osobně pozoruji, že je pro mě čím dál snazší s lidmi komunikovat, prezentovat úkoly a navazovat kontakty napříč firmou.
Co považuji za velké plus, je možnost výuky cizích jazyků. Bosch nabízí jak skupinové, tak individuální lekce, což využívám ke zlepšení němčiny, která sice není oficiálním jazykem společnosti, ale v rámci firmy je velmi užitečná.
V neposlední řadě je tu praktická zkušenost z prostředí, ve kterém programista pracuje. Pro mě to bylo zlepšení se v Excelu a BI během rotace na CTG a LOG a osvojení si firemní administrativy a pravidel na oddělení HRL.
