Prostředí vyhrává
Kancelářské prostory by nám měly pomáhat k lepším výkonům, cítit se v práci dobře. Než takový prostor vznikne, je třeba znát nejen stavební zákon, ale i předpisy a standardy společnosti Bosch. Odborníkem na tuto oblast je naše kolegyně z oddělení GR/FCM1-Jh Denisa Němcová.
Když se řekne plánování kanceláře, každý asi tuší, co se za tím skrývá. Jaké faktory vstupují do plánování, aby byl zákazník s výsledkem spokojen?
V prvé řadě je to o dialogu. Snažím se zákazníkovi vyjít vstříc a jeho požadavkům vyhovět, zároveň mu jako inspiraci nabízím příklady řešení z jiných prostor. Druhý ale velmi významný faktor jsou standardy Bosch, které při plánování musím zohlednit. Jedná se například o dodržení minimální plochy na každého člověka, bezpečné průchody, únikové uličky atd. Dalším kritériem je umístit pracoviště kolegů co nejvíce k oknu a kancelář celkově provzdušnit. Zbavit se skříní a mnohdy staré dokumentace a přidat více květin. Je to někdy jako takový jarní úklid. ?? Standardem se stala výměna kuchyňských linek vybavené novými spotřebiči, výměna koberců a také osvětlení za mnohonásobně úspornější.
Předpokládám, že je ve Vaší profesi nutná velmi dobrá orientace ve stavební dokumentaci, a tedy i znalost softwaru. Jak jste se k této profesi dostala? A proč zrovna stavebnictví?
Veškerou dokumentaci spravujeme v AutoCADu. Znalost a orientace v něm je v mé profesi nutností, výkresy si tvořím a upravuji sama. Na začátku mého výběru byla SŠ stavební v Jihlavě. Chtěla jsem studovat něco praktického a zároveň se věnovat mé oblíbené matematice. Automaticky jsem pokračovala i na VŠ na stavební fakultě VUT v Brně obor vodohospodářské stavby. Do jihlavského závodu jsem nastupovala před dvěma lety jako čerstvá absolventka, a i když jsem z počátku měla nepříjemný pocit z míry byrokracie, převážila a převažuje spokojenost s dynamikou mé práce. Projekty jsou velmi různorodé, minulý rok obzvláště díky konsolidaci, prima kolektiv, pestrá komunikace s externími firmami a také flexibilní pracovní doba. Za docela krátké období jsem se seznámila s mnoha kolegy a navázala cenné kontakty.
Když si chcete od práce odpočinout, kam ráda vyrazíte?
V každém případě jsou to hory. Jsou pro mne srdeční záležitostí. Proto jsem se rozhodla absolvovat profesní zkoušku horské průvodkyně a prohloubit si znalosti v problematice pohybu, bezpečnosti a vedení skupiny v horském terénu. Věnuji se skupinám, které chtějí strávit víkend v rakouských nebo italských Alpách na tzv. ferratovém zájezdu. Většinou na to obětuji svou dovolenou, nicméně i na svou dovolenou si najdu samozřejmě čas. A mířím většinou opět do přírody a do hor. Naposledy to bylo Finsko na běžkách nebo Nepál, tedy pestrá země plná velehor a chystám se na francouzský ostrov Réunion.
Čím vás hory přitahují?
K lásce k horám mě přivedli rodiče. Od tří let jsem se učila jezdit na lyžích a baví mne to do dneška. Na cestování nemám ráda jen pohyb v přírodě, ale i dobré jídlo, které k tomu patří. Ráda bych ale díky svým cestovatelským zkušenostem a i díky delšímu pobytu na Novém Zélandu zdůraznila, že se moc ráda vracím domů. Česká republika je velmi příjemné místo pro život!