Bosch chce být klimaticky neutrální
Vývoj, výroba a správa klimaticky neutrálním způsobem
Vývoj, výroba a správa klimaticky neutrálním způsobem
Na pozadí rostoucích výzev spojených se změnou klimatu jsme si stanovili nový, výrazně ambicióznější cíl ochrany klimatu:
Od roku 2020 chceme, aby emise v naší přímé sféře vlivu (Scope 1 a 2) byly celosvětově neutrální. Do roku 2030 by pak mělo být dosaženo dalšího zlepšení ve smyslu ochrany klimatu, prostřednictvím za tímto účelem používané kvality opatření.
Nestačí jen doufat v ochranu klimatu. Společnosti by měly v krátkodobém horizontu zvážit CO₂ neutralitu.
Náš přístup
Důraz je kladen především na energetickou účinnost a vlastní výrobu energie z obnovitelných zdrojů, protože právě zde leží základní páky k dosažení našeho cíle v oblasti klimatu. Do roku 2030 chce Bosch ušetřit 1,7 TWh energie a generovat 400 GWh svých energetických potřeb z obnovitelných zdrojů. Za účelem financování odpovídajících opatření schválilo vedení společnosti Bosch dodatečný roční rozpočet ve výši 100 milionů EUR na roky 2018 až 2030.
Prostřednictvím zelené elektřiny a nové čisté energie (New Clean Power) zvyšujeme kvalitu naší neutrality
Důležitým výchozím bodem pro dosažení CO₂ neutrality pro společnost Bosch je nákup zelené elektřiny s odpovídajícím důkazem o původu stávajících výrobních zařízení pro obnovitelné zdroje energie. Zde chceme do roku 2030 soustavně zvyšovat kvalitu opatření a spoléhat se zejména na „New Clean Power“, tj. exkluzivní dlouhodobé smlouvy o dodávkách s investory nově zřizovaných zdrojů pro výrobu obnovitelné energie (např. větrné elektrárny nebo fotovoltaické parky). Takto Bosch dále přispívá k ochraně klimatu, protože tyto nové systémy budou vybudovány pouze díky naší angažovanosti.
Kompenzační opatření jsou pro nás dočasným řešením
Třetí pákou pro dosažení našeho cíle v oblasti klimatu jsou kompenzační opatření (uhlíkové kredity). Ty jsou nezbytné k vyrovnání emisí CO₂ ze spalovacích procesů (vytápění, procesní teplo). V zemích, kde výše popsané páky nejsou pro CO₂ neutralitu (např. nákup zelené elektřiny je možný pouze omezeně) k dispozici v dostatečné míře, jsou rovněž nutná kompenzační opatření. Při výběru projektů se řídíme velmi vysokými standardy, jako je např. zlatý standard. Kromě toho jsme se připojili k Alianci pro rozvoj a klima Spolkového ministerstva pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (BMZ).
Energetická účinnost a obnovitelná vlastní výroba jsou nezbytnými pákami pro dosažení naší CO₂ neutrality.
Otázky a odpovědi týkající se CO₂ neutrality u společnosti Bosch
Bosch je první velkou průmyslovou společností, která do roku 2020 celosvětově plně zrealizuje CO₂ neutralitu. Společnost Bosch se zaměřuje na zlepšení energetické účinnosti svých závodů a budov. To nám umožňuje dlouhodobě snižovat spotřebu energie a šetřit zdroje. Bosch rovněž zvyšuje investice do obnovitelných zdrojů energie a do „nové čisté energie“ („New Clean Power“).
Neutralita zahrnuje vlastní výrobu, administrativu a výzkum. Zahrnuty jsou emise CO₂, které jsou výsledkem spalování fosilních paliv, jako je benzín, nafta, topný olej, zemní plyn a uhlí, jakož i všech procesních plynů (např. svařování) společnosti (Scope1). Zahrnuty jsou také nepřímé emise CO₂ ze spotřeby energie ve formě elektřiny, dálkového vytápění nebo páry (rozsah 2).
Už není doba dlouhých oznámení. V roce 2007 jsme začali systematicky snižovat naši uhlíkovou stopu. Díky těmto přípravám již od roku 2020 nezanecháváme uhlíkovou stopu, a tím poskytujeme významný a nezbytný přínos. Doufáme, že ostatní naše ambiciózní plány budou následovat. Proto to nyní komunikujeme.
Nezanechat žádnou uhlíkovou stopu znamená, nemít žádný negativní dopad na koncentraci oxidu uhličitého v atmosféře. Jako průmyslová společnost bude Bosch i nadále emitovat CO₂. To je na mnoha místech nevyhnutelné. Ale: Do roku 2020 neutralizujeme všechny naše emise CO₂.