Zlepšení života na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS)
Robot se senzory Bosch má usnadnit život astronautům
Technologie SoundSee od společnosti Bosch má varovat posádku Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) před poruchami. Do vývoje je zapojen bývalý astronaut: Michael Foale ví, co je ve vesmíru důležité.
Procházky na oběžné dráze
Vesmírný prostor je pro Michaela Foaleho známým místem. Jako astronaut letěl v letech 1992 až 2004 šestkrát do vesmíru a v roce 2003 velel půl roku Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Na svých cestách celkem čtyřikrát vystoupil do vesmírného prostoru: „Dobře si pamatuji svůj první výstup do vesmírného prostoru,“ říká. „Když jsem opustil raketoplán, uviděl jsem Zemi a galaxii. Bylo to prostě úchvatné.“ Splnilo se mu tím přání, které měl již od šesti let. „Vždycky jsem chtěl do vesmíru - zejména kvůli tomu fantastickému výhledu,“" říká Foale.
374 dní
strávil Michael Foale ve vesmíru. Do roku 2008 to byl mezi americkými astronauty rekord.
Budoucnost vesmírného cestování
Dnes je Foalemu 62 let a raketami na oběžnou dráhu již nelétá. Jeho nadšení pro vesmír však pokračuje - a chce ho předat ostatním.
V kosmickém cestovním ruchu vidí velký potenciál: „Doufám, že v budoucnu bude mít více lidí příležitost létat do vesmíru. Věřím, že to povede k novému nadšení pro objevování vesmíru, a vzniknou soukromé kosmické společnosti, které budou samofinancované a nezávislé na státních prostředcích.“ Tyto společnosti by mohly urychlit pronikání do vesmíru a vývoj nových technologií. Již nyní v každodenním životě profitujeme z vývoje, který má své kořeny v kosmonautice. Příkladem jsou detektory kouře, pěnové materiály a obrazové senzory pro kamery mobilních telefonů.
Mnoho vědců se domnívá, že by lidstvo mělo expandovat do vesmíru, aby splnilo rostoucí požadavky na zdroje - například těžbou surovin na asteroidech - a kolonizovalo nové planety.
Foale je přesvědčen, že roboti budou hrát důležitou roli v budoucím vesmírném cestování. „Věřím, že úzká spolupráce mezi lidmi a stroji změní náš život a že roboti budou velmi nápomocní při objevování vesmíru,“říká Foale. Proto spolupracuje s výzkumnou skupinou, která vyvíjí roboty pro použití ve vesmíru. V této souvislosti by měl být SoundSee - senzorový systém Bosch pro hloubkovou audio analýzu - také vynesen na ISS. Na palubě vesmírné stanice je cílem otestovat, zda SoundSee dokáže detekovat závady na strojích a zařízeních pomocí vyhodnocení jejich zvuků.
Mini robot s mikrofony
Technologii SoundSee určenou pro ISS vyvinula firma Bosch společně s firmou Astrobotic, americkou společností specializující se na kosmickou robotiku. Michael Foale podporoval tým při testování na Zemi téměř rok. Nosičem systému SoundSee je Astrobee, mini-robot NASA ve tvaru krychle, který se autonomně vznáší po ISS. Z tohoto nosiče mají mikrofony SoundSee nepřetržitě zaznamenávat provozní zvuky strojů a zařízení na palubě vesmírné stanice.
SoundSee by měl odposlouchávat poruchy
Zvuková data se poté odešlou na Zemi, kde je vědci firmy Bosch vyhodnotí. Vědci doufají, že budou schopni využít zaznamenané provozní zvuky jednotlivých strojů k určení, zda odpovídají nebo se liší od typického zvukového vzorce. Pomocí různých zvukových signatur by mohli zjistit, zda se u strojů vyskytly technické poruchy nebo zda se brzy objeví. „Takové kontroly jsou u životně důležitých systémů na palubě ISS jako je klimatizace nebo osvětlovací systém velmi důležité,“ říká Foale. Pokud SoundSee poskytne vědcům informace o technické poruše, posádka ISS bude informována, aby mohla opravit příslušný stroj nebo vyměnit jeho součásti.
Úspora času v každodenním životě astronauta
Na podzim 2019 byl senzorový systém raketou dopraven na ISS. Foale věří, že SoundSee může odvést dobrou práci tím, že pomůže astronautům v jejich každodenním životě: „Pracovní den na ISS je plný úkolů. Astronauti zkoumají účinky beztíže na jednotlivé tělesné buňky, rostliny nebo lidský organismus. Tyto znalosti jsou velmi důležité pro plánování a provádění budoucích vesmírných misí. Součástí každodenního života na ISS je také sportovní program. Protože svaly astronautů nejsou ve stavu beztíže tak namáhané jako na Zemi, rychleji degradují. Proto musí být trénovány, aby astronauti neměli po návratu na Zemi žádné zdravotní problémy. Kromě toho astronauti pravidelně kontrolují vybavení na palubě, aby zabránili poruchám. SoundSee by jim mohl s tímto úkolem pomoci.“ To by astronautům ušetřilo čas a mohli by tak plnit důležitější úkoly. Pokud bude tento vznášející se vyhledávač chyb pracovat podle očekávání, mohl by také varovat posádku dříve, než dojde k poruchám, což by ušetřilo další čas: „Údržba stroje je snazší, než oprava po poruše,“ říká Foale.
Použití na Zemi
Pokud bude testování na palubě ISS úspěšné, dalším krokem by byla integrace umělé inteligence (AI). Ta by mohla převzít analýzu zvukových dat, čímž by se zautomatizovalo hledání chyb. Možná bude SoundSee jednoho dne na kosmických lodích standard a bude lidem pomáhat při zkoumání vesmíru. Nezávisle na takovýchto budoucích scénářích vývojáři SoundSee doufají, že test na palubě ISS poskytne informace pro použití na Zemi. Tady lze SoundSee použít například pro monitorování topných, ventilačních a klimatizačních systémů nebo motorů vozidel. Vesmírný prostor je pro vývojáře ideální zkušební laboratoří pro doladění senzorového systému. Ne kvůli nádhernému výhledu, ale proto, že je tam méně rušivých zvuků než na Zemi.
SoundSee: Audio analýza dělá ISS bezpečnější
Dr. Colin Michael Foale, 62 let
bývalý americký astronaut a velitel ISS
Colin Michael Foale je rodilý Brit. Vystudoval fyziku na University of Cambridge a v roce 1982 zde získal doktorát z astrofyziky. Po ukončení bakalářského studia se přestěhoval do Spojených států, kde pracoval pro výrobce letadel McDonnell Douglas. V roce 1983 nastoupil k NASA a pracoval v letovém řídícím centru Johnson Space Center v Houstonu v Texasu. O devět let později letěl poprvé do vesmíru.
Jako astronaut Foale absolvoval šest letů do vesmíru a strávil tam celkem 374 dní. V roce 2013 opustil NASA, aby se svou společností Foale Aerospace, Inc. integroval strojové učení do letectví.
Souhrn
Senzorový systém Bosch SoundSee je testován na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Tam má zaznamenávat provozní zvukystrojů, které vědci na Zemi chtějí použít k identifikaci případných technických závad. Pokud bude test úspěšný, SoundSee by mohl převzít inspekci strojů na palubě a astronautům značně ulehčit práci.